פרעושים, גבירותי ורבותי, פרעושים!

כל מה רציתם לדעת על פרעושים ולא העזתם לשאול – סקירה ותשובות לשאלות שכיחות

מחזור החיים של פרעוש החתול, הידוע גם בכינויו הלטיני ctenocephalides felis, מורכב מהפרעוש הבוגר שחי על גבי בעלי החיים, מטיל ביצים אשר מתפזרות בסביבה, מהם בוקעים שלבי ביניים שנמצאים גם בסביבה, עוברים לשלב גולם ממנו בוקעים הבוגרים שקופצים בחזרה לבעלי החיים.

שאלות נפוצות:

ש: מה הקשר בין פרעושים לתולעים?

ת: שלבי הביניים של הפרעושים ניזונים גם מביצי תולעים, וכשבעל החיים מלקק את עצמו ובולע בטעות פרעוש, הוא עשוי להידבק בתולעים. מכאן חשוב להקפיד על טיפול נגד תולעים במקביל לטיפול נגד פרעושים.

ש: אני שם אמפולה נגד פרעושים על הכלב שלי, אבל הנגיעות של הפרעושים לא נעלמת! איך זה יכול להיות?

ת: כפי שצויין למעלה, סביר להניח שיש בעייה בסביבה בנוסף לנגיעות פרעיושים על גבי הכלב. מומלץ להשתמש בחומרים סביבתיים נגד פרעושים או בהדברה מוסמכת. לידיעתכם, רב ההדברות אינן יעילות לשלב הביצים, לכן מומלץ לבצע ריסוס אחד שיטפל בשלבי הביניים וכעבור כשבועיים ריסוס נוסף לשלבי הביניים שבקעו מהביצים.

ש: מה הטיפול הכי יעיל והתדירות המומלצת?

ת: הטיפול הכי יעיל הוא באמפולות על סוגיהן השונים. החכמה היא לדעת לשים את האמפולה כמו שצריך. טעות נפוצה היא לשים את כל החומר במקום אחד על הפרווה. ההמלצה היא להפריד בין השיערות באיזור שבין השכמות עד שרואים את העור ולהניל שם את החומר. לחזור על פעולה זו ב-4-5 מוקדים סמוכים על מנת לאפשר ספיגה יעילה של החומר. מבחינת תדירות, היא מצויינת על גבי אריזות התכשירים השונים ונעה בין אחת לחודש לאחת לחודש וחצי.

ש: מה עם פרעושים שנמצאים באזור הזנב? צריך לשים את האמפולה גם שם?

ת: הסיבה למיקום הטיפול בין השכמות היא מכיוון שזה מיקום שחתולים וכלבים לא יכולים להגיע אליו בליקוק. מרגע שהחומר נספג בעור, הוא מפוזר באופן אחיד בכל העור, לכן אין צורך ולא מומלץ לשים את החומר במקומות אחרים.

 

הידעת?

פרעושה בוגרת מסוגלת להטיל מאות ביצים תוך פחות מיומיים מארוחת דם בודדת.

 

ש: מה העונה המומלצת לטיפול?

ת: הנגיעות הגבוהה יותר היא בחודשי הקיץ ללא ספק. מאידך, בחורף, אנו מחממים את הבתים שלנו שמהווים בית גידול מעולה לפרעושים, לביצים שלהם ולשלבי הביניים, לכן שכיח לראות נגיעות פרעושים גם בחורף. ההמלצה הגורפת היא לטיפול רצוף כל השנה.

ש: פרעושים יכולים להעביר מחלות לבני אדם?

ת: כן. מחלת שרטת החתול,cat scratch desease, נגרמת משריטת חתול שעל ציפרניו הייתה נוכחות של צואת פרעושים. חלק מהפרעושים נושאים בדמם פתוגן, haemobartonella hensle, שברגע שהוא נכנס למחזור הדם שלנו, הוא יכול לגרום למחלה דמויית שפעת. מחלה זו יכולה להתבטא בסימנים חריפים יותר במיוחד בתינוקות, ילדים ואנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת. בנוסף, הדבקה בתולעים על ידי בליעת פרעוש גם תיתכן.

 ש: מה הקשר בין פרעושים לאלרגיה?

ת: אלרגיה לפרעושים היא האלרגיה השכיחה ביותר בכלבים וחתולים. לבעלי חיים אשר סובלים מאלרגיה זו, מספיקה מציצת דם בודדת של פרעושה על מנת שגופם יגיב בחריפות יתר חיסונית במשך שבועיים. יותר מידע על אלרגיה זו ואלרגיות בכלל ניתן למצוא בכתבה על האלרגיות שתפורסם בקרוב. 

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

השאר תגובה

עליך להיות מחובר על מנת להגיב