טיפים חשובים בנושא תזונה בכלבים

תשובות לשאלות שכיחות בנושא תזונה לכלבים

הידעת?

שוקולד אינו גורם לתולעים!

מאידך, שורת שוקולד מריר לכלב של 3 ק"ג יכולה לגרום להרעלה חריפה במערכת העצבים!

ככל שהשוקולד יותר איכותי ומרוכז, כך עולה הסיכון להרעלה.

במידה ויש לכם כלב שאכל חבילה שלמה של שוקולד (שימו לב בעלי הכלבים שמגדירים את כלבם כשואב אבק עם פרווה), מדובר במקרה חירום ויש לפנות באופן מיידי לוטרינר על מנת לבצע שטיפות קיבה ועידוד הקאה במידת האפשר.

 

ש: מצאתי גור כלב בן מספר שבועות. זה בסדר לתת לו חלב רגיל?

ת: חלב פרה הוא בעל הרכב שונה מחלב כלבה. מתן שלו עלול לגרום לשינויים במיקרופלורה של מערכת העיכול של הגור שיכול להוביל לנפיחות בטנית, שינוי מרקם היציאות, חוסר נוחות וחולשה כללית. כיום ישנם תחליפי חלב לגורי כלבים אותם ניתן למצוא בכל חנות לחייות עם הגדרות מדוייקות של תדירות האכלה ביחס לגיל הגור. עצה זו גם נכונה לגבי גורי חתולים, והנה לכם שבירת מיתוס לגבי חתול שצריך לשתות חלב!

 

ש: עד מתי צריך לתת תחליף חלב לגורים?

ת: עד גיל 4-5 שבועות ואז ניתן להתחיל להרגיל אותו באופן הדרגתי למזון לגורי כלבים.  ניתן בהתחלה להרטיב מעט את המזון עם מים על מנת שיהייה רך ונח יותר לאכילה.

 

ש: כמה לתת? והאם מותר לתת תוספות ופינוקים?

ת: המזון היבש המסחרי הוא המזון המלא והמאוזן ביותר ולכן הוא הטוב ביותר עבור כלבכם והוא צריך להיות המזון העיקרי של הכלב (לפחות 90% מהמנה היומית). יש לתת את הכמות הרשומה בטבלה על גב שק האוכל ע"פ משקל הכלב. מותר לתת לכלב לאכול גם פינוקים למיניהם אבל חשוב שאלו לא יהוו יותר מ-10% מהמנה היומית.

 

ש: מה מותר לתת במסגרת הפינוקים?

ת: מותר לתת כמעט הכל, כל עוד שומרים על מספר כללים:

בשר, עופות ודגים אבל ללא עצמות!!! עצמות עלולות לפצוע את הפה, את מערכת העיכול או לגרום לחסימת מעי. חשוב לבשל את המזון על מנת להימנע מזיהומים שונים במזון.

ביצים וגבינות – גם את הביצים חייבים לבשל היטב כמובן. באשר לגבינות, אפשר לתת גבינות רכות(לדוגמא קוטג' או גבינה לבנה) ולא גבינות שמנות או מתובלות.

פחמימות למיניהן- אורז, לחם, תפוח אדמה. ניתן לתת מעט מהן כצ'ופר, רק לא להגזים.

ירקות ופירות – כלבים הם "אוכלי כל" ואין בעיה לתת להם ירקות ופירות.

 

ש: למה אסור להאכיל כלבים בעצמות של עופות?

ת: עצמות של ציפורים, ובאופן ספציפי תרנגולות, הן חלולות כחלק מהמנגנון הפיזיולוגי של הפחתת משקל על מנת להקל בתעופה. כששוברים עצם כזו, היא נשברת לשברים חדים. באופן דומה, כאשר כלבכם שובר עם שיניו את העצמות, החלקים החדים עוברים במערכת העיכול שלו, שורטים אותה ויוצרים מצע מצויין להתפתחות חיידקים, ומכאן הדרך לדלקת מעיים היא קצרה מאוד. במקרים חריפים יותר, כמות גדולה של עצמות (שימו לב חוגגי יום העצמאות!), עצמות יכולות לגרום לחסימות מעיים קשות. במקרים הקיצוניים, שלמרבה הצער, נתקלתי בלא מעט מהם, העצמות החדות חודרות את דופן המעיים ומובילות לזיהום בחלל הבטן. מצבים כאלו מצריכים ניתוחי חירום, אישפוז ולא מעט הוצאות לבעלים. אם התגובה המיידית שלכם היא, "נו באמת, אני מאכיל את הכלב שלי שנים בעצמות של עוף וכלום לא קרה לו!" אז אומר לכם שאני שמח בשבילכם שבינתיים לא קרה כלום, אבל זה לא אומר שלא יקרה! תחסכו לעצמכם הוצאות ולכלבכם סבל ותפסיקו לתת עצמות של עופות.

 

ש: הכלבה שלי אוכלת רק את האוכל שלה אם אנחנו שמים לה שמן של טונה עליו. מה לעשות?

ת: כאמור, אין בעיה לתת תוספות למזון, אך המלצה חמה לי אליכם- שימו את הצ'ופרים או התוספות בצלחת נפרדת ובמועד אחר מזמן הארוחה. ברגע שתערבבו אותם עם המזון הרגיל, יהייה לכם קשה מאוד להחזיר את כלבכם לאכול את המזון היבש בלבד!

 

ש: כמה פעמים ביום כדאי להאכיל את הכלב שלי?

ת: באופן כללי, גורים מומלץ להאכיל עד גיל חצי שנה 3 ארוחות ביום ו 2 ארוחות ביום עד גיל שנה. מגיל שנה ניתן לתת ארוחה אחת. יוצאי הדופן הם הגזעים הקטנים עם קיבולת קיבה נמוכה, להם מומלץ לתת 2 ארוחות ביום בגיל בוגר וגם גזעי ענק, להם מומלץ לחלק את המנה היומית ל-2. ההגיון במקרה האחרון נובע מהחשש להיפוך קיבה. בגזעים אלו, כדגמת הדני הענק, קיבה מלאה מדי מהווה משקולת המתנדנדת בשעת פעילות ויכולה במקרים מסויימים לעבור היפוך. היפוך קיבה הוא מצב מסכן חיים, ולכן ההמלצה בגזעים אלו היא לתת את הארוחה אחרי הטיול בנוסף לחלוקה לשתי ארוחות ביום!

 

ש: מה אסור לתת?

ת: עצמות, מזון מתובל מאד, יש להימנע ממזון חריף, מלוח, חמוץ וכו' (כל מה שלא הייתם נותנים לילד).

יש להימנע מבצל ושום שגורמים לאנמיה, מענבים/צימוקים שעלולים להזיק לכליות ואבוקדו שעלול להזיק ללב.

תרופות ותוספי מזון למיניהם – כלבים וחתולים רגישים מאוד לתרופות ולכן אסור לתת תרופות ללא הוראה מהווטרינר. המזון היבש מספק את כל אבות המזון, המלחים והמינרלים בכמויות וביחסים הנכונים. תוספות למיניהן עלולות לגרום לנזק ולמחלות (אלא אם יש אינדיקציה רפואית ספציפית).

 

הידעת?

הרעלת אקמול היא אחת ההרעלות השכיחות בכלבים!

תהליך הספיגה והסינון של תרופות מסויימות אצל בעלי חיים שונה משל בני אדם.

בכל מקרה בו אתם חשים צורך לטפל בכלבכם עם תרופה מארון התרופות שלכם, תעצרו לרגע ותתקשרו לוטרינר! ישנן תרופות שאנו נוטלים שעלולים להזיק באופן ממשי לחברינו על ארבע.

 

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

סגור לתגובות