עיקור כלבות וחתולות

לפני החתך הראשון בניתוח לעיקור כלבה

עיקור הינו ניתוח בו מוסרות השחלות והרחם,
העיקור נחשב לניתוח שיגרתי ושכיח ונעשה בהרדמה מלאה.

מתי לעקר?
ההמלצה כיום היא לעקר בגיל חצי שנה, עוד לפני הופעת יחום ראשון.

למה כדאי לעקר?
ישנן מספר סיבות:
1. מניעת יחום – ללא רחם וללא שחלות הכלבה או החתולה לא תתייחם. לא יהייה צורך להרחיק כלבים אגרסיביים מהסביבה וכמובן לא תהייה התעסקות עם הדימום של הייחום. מבחינת חתולות, מי שחווה ייחום של חתולה שלא מפסיקה ליילל ולהתחכך, יודע שזו יכולה להיות תקופה מתישה מאוד.
2. מניעת הריונות בלתי רצויים והקטנת מספר הגורים העזובים.
3. הפחתת הסיכוי של הכלבה או החתולה לפתח סרטן עטינים (סרטן השד) בגיל מבוגר. כאשר העיקור מבוצע לפני הייחום הראשון, או בין הראשון לשני, הסיכוי נמוך מאוד.
4. מניעה של סרטן ודלקות רחם – מצב מסכן חיים הנפוץ למדי בכלבות וחתולות מבוגרות לא מעוקרות.
5. אגרה שנתית לחיסון כלבת מוזלת עקב העיקור.

איך מתכוננים לניתוח?

בערב לפני הניתוח, אתם מתבקשים להוציא את כלי האוכל ולא לאפשר מתן אוכל עד הניתוח ביום למחרת. ניתן להשאיר את כלי המים. הרעיון מאחרי צום הוא מניעה של שאיפת מזון לריאות. חומרי ההרדמה עלולים לגרום לגירוי הקאה, ובמצב הרדמה, שאריות מזון בחלל הלוע עלולות להישאף ולגרום לדלקת ריאותי שאיפתית.

בבוקר הניתוח, מומלץ להוציא את בעל החיים לטיול צרכים ולהגיע למרפאה.

ההרדמה

הרדמה במכונת גז עם 100% חמצן

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, אשר כוללת 3 שלבים: שלב ראשון של זריקה לשריר עבור שיכוך כאבים וטשטוש קל, אחריה יוכנס וונפלון לוריד ממנו יילקחו בדיקות הדם ודרכו יוזרמו נוזלים במהלך הניתוח וההתאוששות. לאחר קבלת תוצאות בדיקות הדם, יחל השלב השני של ההרדמה בה תינתן זריקה לוריד אשר תרדים את הכלבה לדקות ספורות בלבד. שלב זה נועד על מנת לאפשר הכנסה של טובוס (צינור הנשמה) לקנה הנשימה וחיבור המטופלת למכונת ההרדמה בגז. השלב השלישי כאמור הוא המשך ההרדמה בסיוע מכונת הרדמה אשר מזרימה גז (איזופלוראן) עם 100% חמצן ושומרת על הרדמה רציפה. היתרונות בסוג זה של הרדמה הם מהירות פינוי הגז מהגוף, שליטה על עומק ההרדמה ובטיחות ההרדמה. במהלך שלב זה, המטופלת מחוברת למוניטור (פולס אוקסימטר) אשר מראה בזמן אמת את קצב הלב ורוויית החמצן בדם. אתם מוזמנים להיכנס לפוסט על שלבי ההרדמה לפרטים נוספים.

הכנה לניתוח

סקראב לפני ניתוח

לאחר קבלת תוצאות בדיקת הדם, המטופלת מושכבת על הגב ונתמכת עם מתקן מייצב וקיבוע הגפיים. ניתנת זריקת אנטיביוטיקה רחבת טווח לפני תחילת הפרוצדורה. קצב הנוזלים לוריד נקבע לפי משקל הגוף. מתן נוזלים לוריד במהלך ההרדמה חשוב מאחר ולחץ הדם הוא לרב נמוך וזרימת הדם לאיברים חיוניים, עם דגש על כליות ומח, מופחתת. אזור הניתוח עובר גילוח נרחב על מנת לאפשר שדה סטרילי רחב. לאחר מכן האזור עובר חיטוי (סקראב) עם חומר ייעודי (כלורהקסידין) ואלכוהול.

הנחת משטח סטרילי לקראת עיקור הכלבה

על אזור הבטן, מונח שדה סטרילי שמכסה את אזור הפרווה הלא סטרילי מהצד התחתון ומאפשר עבודה סטרלית מצידו העליון. השדה הסטרילי מקובע בהדבקה. המנתח עובר שטיפת ידיים עם חומר חיטוי, לובש כפפות סטריליות ומוכן להתחיל את הניתוח.

 

מהלך הניתוח

הפרדת תת העור לאחר החתך העורי בעיקור כלבה

בניתוח העיקור נעשה חתך אורכי של מספר סנטימטרים במרכז הבטן, דרכו מוציאים את הרחם והשחלות. כלי הדם של הרחם ושל השחלות נקשרים בחוט נמס ע"מ למנוע דימום. החתך עצמו נתפר ב-3 שכבות כאשר את תפרי השכבה החיצונית מסירים לאחר 10 ימים (בחתולות וכלבות מרוגשות, ניתן לבצע תפירה מיוחדת לעור של תפרים נספגים שלא נראים חיצונית ואין צורך להסירם).

מה יהיה אחרי הניתוח?
בערב שלאחר הניתוח הכלבה או החתולה עלולות להיות שקטות מהרגיל, חסרות תיאבון ועלולות אפילו להקיא. כדאי לפנק אותן ולהכין להן מקום נוח למנוחה ולתת להן להתאושש בשקט.
לרוב תוך 24-48 שעות מהניתוח הכלבה או החתולה תחזור לעצמה לחלוטין, במקרים מסויימים יש צורך במתן משככי כאבים ולפעמים גם קצת נוזלים.
כלבות: בעשרת הימים שלאחר הניתוח מומלץ להוציא אותה לטיולים קצרים עם רצועה בלבד ולמנוע פעילות.
חתולות: מומלץ לא לאפשר יציאה מהבית ב-10 הימים שלאחר הניתוח.
בימים אלו מומלץ גם לא לרחוץ.

נושא ההשמנה לאחר העיקור

הורמוני המין של הנקבה (וגם של הזכר) אחראים גם על קצב המטבוליזם (חילוף החומרים), לאחר הניתוח כמות ההורמונים יורדת וקצב חילוף החומרים מואט ולכן בכלבות מסויימות יש עליה במשקל (ייתכן גם בחתולות).
שמירה על הזנה נכונה, הורדה של 10-15% מכמות המזון ופעילות גופנית ימנעו את ההשמנה.

סיבוכים:
באחוז קטן מאוד מהכלבות תיתכן בעיה של חוסר שליטה במתן שתן בהמשך החיים- בעיה שתצריך טיפול.
לרוב אין סיבוכים.

 

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

סגור לתגובות