זהירות שיבולים, או המלען המסוכן!

לשיבולים יש בדרך כלל הקשר מאוד חיובי, ילדים נהנים לשחק איתם, הם סימן לשפע כחלק מהתבואה, המקור להכנת מאפים ולחמים, אך ההקשר בנוגע לחיות המחמד שלנו הוא קצת שונה.

מכירים את השיבולים הקטנות שהילדים מושכים מהגבעול בעשרות וזורקים אחד על השני? אם כן, תבואת השדה גאה להציג את המלען. אותו מלען מסוגל  לכיוון התקדמות אחד בלבד שהינו לחלק המחודד שלו. כשהמלען נתפס בפרווה, הוא מתחיל להתקדם פנימה עם תנועות הגוף של בעל החיים.

בחודש האחרון הוצאתי מלענים מלחמית עין של שני כלבים, עור תוף של שניים אחרים ומתוך שריר הירך של כלב נוסף. המלען גם יכול לחדור בקלות לחלל הבטן ובית החזה וליצור זיהומים ואבצסים מסכני חיים.

 

מניעה

בתקופה יבשה זו של השנה, הקפידו לעבור על פרוות חיית המחמד שלכם פעם ביום והוציאו את המלענים ממנה, זו גם הזדמנות מעולה ללטף אותם באותו זמן. בנוסף, הרימו את אפרכסות האזניים והביטו פנימה לראות האם חדר גם לשם מלען.

אם אתם שמים לב לתנוחה של ראש המוטה הצידה, אנא פנו בהקדם לוטרינר, ככל שתמתינו יותר זמן, הסיכוי שהמלען יחדור את עור התוף גובר, שלא לדבר על הסבל שבעל החיים חווה בזמן זה.

אם אחת העיניים עצומות למחצה ויוצאת מהן הפרשה לא יפה, פעלו באופן דומה. מלען שתקוע בלחמית יכול לגרום לכיב בקרנית העין ולדלקת משנית בלישכה הקדמית שלה.

 

טיפול

הטיפול כמובן תלוי במיקום המלען וישתנה בהתאם.

הוצאת מלענים מתעלת האוזן לרב כרוכה בהרדמה והוצאת המלענים על ידי שימוש באוטוסקופ עם תופסן ייעודי (באחד המקרים שהיו לי הוצאו 4 מלענים מעור תוף של קוקר ספאנייל). טיפול ההמשך תלוי בחומרת הנזק לתעלת האוזן.

מיקומים חודרים לבית חזה או לחלל הבטן ידרשו פרוצדורה כירורגית ומלענים מלחמית העין נוציא לרב על ידי שימוש בחומר הרדמה מקומי לעין בלבד בנוסף לטיפול תומך.

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

סגור לתגובות